Sytuacja na Ukrainie: sędziowie MTK wydają nakazy aresztowania Władimira Władimirowicza Putina i Marii Aleksiejewnej Lwowej-Biełowej
Międzynarodowy Trybunał Karny
W dniu dzisiejszym, 17 marca 2023 r., II Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego ("MTK" lub "Trybunał") wydała nakazy aresztowania dwóch osób w związku z sytuacją na Ukrainie: Władimira Władimirowicza Putina i Marii Aleksiejewny Lwowej-Biełowej.
Władimir Władimirowicz Putin, urodzony dnia 7 października 1952 r., Prezydent Federacji Rosyjskiej, jest rzekomo odpowiedzialny za zbrodnię wojenną polegającą na bezprawnej deportacji ludności (dzieci) oraz bezprawne przesiedlenie ludności (dzieci) z okupowanych obszarów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej (na mocy art. 8 ust. 2 lit. a) ppkt vii) i art. 8 ust. 2 lit. b) ppkt viii) statutu rzymskiego). Zbrodnie miały zostać popełnione na terytorium okupowanym przez Ukrainę co najmniej od 24 lutego 2022 r. Istnieją uzasadnione podstawy, aby sądzić, że Putin ponosi indywidualną odpowiedzialność karną za wyżej wymienione zbrodnie, (i) za popełnienie czynów bezpośrednio, wspólnie z innymi lub za pośrednictwem innych osób (art. 25 ust. 3 lit. a) statutu rzymskiego) oraz (ii) za niesprawowanie właściwej kontroli nad podwładnymi cywilnymi i wojskowymi, którzy popełnili te czyny, lub zezwolono na ich popełnienie i którzy znajdowali się pod jego faktyczną władzą i kontrolą, na podstawie nadrzędnej odpowiedzialności (art. 28 lit. b) statutu rzymskiego).
Maria Aleksiejewna Lwów-Biełowa, urodzona w dniu 25 października 1984 r., Komisarz Praw Dziecka w Biurze Prezydenta Federacji Rosyjskiej, jest rzekomo odpowiedzialna za zbrodnię wojenną polegającą na bezprawnej deportacji ludności (dzieci) oraz bezprawnym przesiedleniu ludności (dzieci) z okupowanych obszarów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej (na mocy art. 8 ust. 2 lit. a) ppkt vii) i art. 8 ust. 2 lit. b) ppkt viii) statutu rzymskiego). Zbrodnie miały zostać popełnione na terytorium okupowanym przez Ukrainę co najmniej od 24 lutego 2022 r. Istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że S. Lwów-Bełowa ponosi indywidualną odpowiedzialność karną za wyżej wymienione przestępstwa, za popełnienie czynów bezpośrednio, wspólnie z innymi osobami lub za pośrednictwem innych osób [art. 25 ust. 3 lit. a) statutu rzymskiego].
Druga Izba Przygotowawcza uznała, na podstawie wniosków prokuratury z dnia 22 lutego 2023 r., że istnieją uzasadnione podstawy, aby sądzić, że każdy podejrzany ponosi odpowiedzialność za zbrodnię wojenną polegającą na bezprawnej deportacji ludności oraz za bezprawne przesiedlenie ludności z okupowanych obszarów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej ze szkodą dla ukraińskich dzieci.
Izba uznała, że nakazy są tajne w celu ochrony ofiar i świadków, a także zabezpieczenia dochodzenia. Niemniej jednak, mając na uwadze, że czyny, których dotyczy niniejsza sytuacja, rzekomo trwają, a publiczna wiedza o nakazach może przyczynić się do zapobiegania dalszemu popełnianiu przestępstw, Izba uznała, że w interesie wymiaru sprawiedliwości leży upoważnienie Rejestru do publicznego ujawnienia istnienia nakazów, nazwisk podejrzanych, przestępstwa, w związku z którymi wydawane są nakazy, oraz sposoby odpowiedzialności ustalone przez Izbę.
Powyższe nakazy aresztowania zostały wydane na podstawie wniosków złożonych przez prokuraturę w dniu 22 lutego 2023 r.
Wideo oświadczenie prezesa MTK sędziego Piotra Hofmańskiego:
W celu uzyskania dalszych informacji prosimy o kontakt z Fadi El Abdallah, rzecznikiem prasowym i szefem Wydziału Spraw Publicznych Międzynarodowego Trybunału Karnego, telefonicznie pod numerem: +31 (0)70 515-9152 lub +31 (0)6 46448938 lub pocztą elektroniczną pod adresem: fadi.el-abdallah@icc-cpi.int
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:http://stateofthenation.co/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz