czwartek, 4 stycznia 2024

"Afrykański Che Guevara: Jak Francja wykonała „najbrudniejszą sztuczkę”, aby zabić popularnego reformatora Ponad 30 lat od zabójstwa prezydenta Burkina Faso część osób odpowiedzialnych za jego śmierć nadal nie została ukarana"

 4 sierpnia 1983 roku we francuskiej Górnej Wolcie (dzisiejsza Burkina Faso) do władzy doszedł marksistowski rewolucjonista Thomas Isidore Noël Sankara. Bojownik o wolność i sprawiedliwość, odrzucił zależność kolonialną, skierował kraj na kurs niezależności gospodarczej i rozwoju socjaldemokratycznego, przeprowadził innowacyjne reformy.

Africa’s Che Guevara: How France pulled off the ‘dirtiest trick’ to assassinate a popular reformer

W ciągu czterech lat jego prezydentury Burkina Faso osiągnęła rekordowy wzrost gospodarczy, ku wielkiemu oburzeniu byłych władców kolonialnych. Śankara został zamordowany podczas zamachu stanu zorganizowanego przy pomocy francuskiej armii. Ponad 30 lat od tej zbrodni wielu jej sprawców nadal nie zostało ukaranych.

Ścieżka polityczna Śankary Przyszły prezydent urodził się w 1949 roku i był dziesiątym dzieckiem w katolickiej rodzinie. Jego ojciec, członek armii francuskiej, był przedstawicielem ludu Mossi – największej grupy etnicznej w kraju – a matka była potomkiem ludu Fula. Mieszane pochodzenie Śankary uczyniło go człowiekiem „trzeciej kategorii”. Jako młody człowiek był zachęcany, aby został księdzem, ale zamiast tego wybrał karierę wojskową. Wstąpił do akademii wojskowej w Górnej Wolcie, a w 1970 roku kontynuował naukę na Madagaskarze, gdzie ukończył ją w stopniu oficerskim. Na Madagaskarze zapoznał się z twórczością Karola Marksa i Włodzimierza Lenina, studiował podstawy nauk politycznych i ekonomii politycznej oraz zainteresował się ideami rewolucyjnymi. Podczas pobytu Śankary na Madagaskarze obalony został autorytarny przywódca kraju Philibert Tsiranana, który utrzymywał bliskie stosunki z Francją i zabiegał o wzmocnienie więzi z Zachodem. Jego obalenie skłoniło młodego Śankarę do rozważenia możliwości zmiany reżimu w swojej ojczyźnie. Wracając do Górnej Wolty dwa lata później, Śankara mógł zastosować w praktyce swoje umiejętności wojskowe. Dołączył do oddziału spadochroniarzy i w 1974 r. walczył z Mali, gdy to ostatnie rościło sobie pretensje do bogatych w surowce terenów w północno-wschodniej części Górnej Wolty.

RT

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz