środa, 26 kwietnia 2023

"Dystopijne konsekwencje systemu oceny kredytu społecznego, cyfrowej identyfikacji i społeczeństwa bezgotówkowego, które WEF Schwaba lobbuje w ramach planu Wielkiego Resetu"

 Jako krytyczni myśliciele musimy zachować czujność i kwestionować rosnący wpływ kilku wybranych osób i gigantycznych korporacji w naszym społeczeństwie.

Ten artykuł ma na celu rzucenie światła na potencjalne zagrożenia związane z wprowadzeniem systemu oceny kredytu społecznego, tożsamości cyfrowej, która śledzi wszystko, co robisz online, oraz społeczeństwa bezgotówkowego.

Te pojawiające się trendy mogą zmienić nasze życie w sposób, który może podważyć naszą prywatność, autonomię i wolność.

System Punktacji Kredytu Społecznego

Koncepcja systemu oceny kredytu społecznego zyskała na popularności w ostatnich latach, szczególnie po wdrożeniu takiego systemu przez Chiny. Zasadniczo przypisuje ona każdemu obywatelowi wartość liczbową w oparciu o jego zachowanie, zarówno online, jak i offline, wpływając na jego dostęp do usług, miejsc pracy, a nawet relacji (1).

Niebezpieczeństwa związane z systemem oceny kredytu społecznego leżą w potencjale niewłaściwego użycia i nadużyć. Może to prowadzić do dyskryminacji osób z niskimi wynikami, tworząc społeczeństwo, w którym ludzie są stale monitorowani i oceniani przez nieprzejrzysty algorytm.

Może to również powodować efekt mrożący dla wolności słowa, ponieważ jednostki mogą obawiać się wyrażania swoich opinii ze względu na potencjalny wpływ na ich wynik kredytu społecznego (2).

Tożsamość cyfrowa

Tożsamość cyfrowa, która śledzi wszystko, co robisz online, to kolejny powód do niepokoju.

Podczas gdy zwolennicy twierdzą, że takie systemy mogą poprawić bezpieczeństwo i wydajność, wiążą się one również ze znacznym ryzykiem dla prywatności i wolności osobistej. Gdy wszystkie działania online danej osoby zostaną powiązane z jedną tożsamością cyfrową, rządom lub korporacjom znacznie łatwiej będzie je monitorować i kontrolować.

Rewelacje Edwarda Snowdena na temat programu masowej inwigilacji NSA wykazały potencjał nadużyć, gdy rządy mają dostęp do ogromnych ilości danych osobowych (3).

System tożsamości cyfrowej może jeszcze bardziej zaostrzyć te obawy, umożliwiając jeszcze szersze śledzenie i profilowanie osób.

Społeczeństwo bezgotówkowe

Ruch w kierunku społeczeństwa bezgotówkowego jest często reklamowany jako sposób na zmniejszenie przestępczości, zwiększenie wydajności i zapewnienie większej wygody.

Ma jednak również potencjał do stworzenia świata, w którym każda transakcja jest monitorowana i rejestrowana, eliminując ostatnie ślady prywatności finansowej.

W społeczeństwie bezgotówkowym rząd i instytucje finansowe miałyby bezprecedensową kontrolę nad życiem ludzi, z możliwością zamrożenia aktywów lub śledzenia wzorców wydatków do woli (4).

Mogłoby to doprowadzić do dalszej koncentracji władzy w rękach nielicznych, przy czym zwykli obywatele mieliby niewielkie możliwości ochrony swojej autonomii finansowej.

Konkluzja

Wprowadzenie systemu oceny kredytu społecznego, tożsamości cyfrowej i społeczeństwa bezgotówkowego ma potencjał, aby przekształcić nasz świat w sposób, który może podważyć prywatność, autonomię i wolność.

Jako krytyczni myśliciele musimy być świadomi tych wydarzeń i dążyć do przejrzystości, odpowiedzialności oraz kontroli i równowagi w celu ochrony naszych praw i wolności.

Źródeł:

  1. Botsman, R. (2017). Big data spotyka się z Wielkim Bratem, gdy Chiny zaczynają oceniać swoich obywateli. Przewodowa Wielka Brytania. Źródło https://www.wired.co.uk/article/chinese-government-social-credit-score-privacy-invasion
  2. Ma, A. (2018). Chiński system kredytu społecznego zablokował ludziom możliwość odbycia 11 milionów lotów i 4 milionów podróży pociągiem. Business Insider. Źródło https://www.businessinsider.com/china-social-credit-system-blocked-people-taking-flights-train-trips-2018-5
  3. Greenwald, G. (2013). Edward Snowden: sygnalista stojący za rewelacjami inwigilacji NSA. The Guardian. Źródło https://www.theguardian.com/world/2013/jun/09/edward-snowden-nsa-whistleblower-surveillance
  4. Rogoff, K. (2016). Klątwa gotówki. Princeton University Press. https://press.princeton.edu/books/paperback/9780691178363/the-curse-of-cash/

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://expose-news.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz