piątek, 16 czerwca 2023

"Pożary są częścią naturalnego ekosystemu i były bardziej rozległe w przeszłości"(video)

 W tym tygodniu dym pożarów z pożarów w Kanadzie dryfował na południe wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, wpływając na Nowy Jork i Waszyngton, i odpowiednio przyciągając uwagę mediów.

Zdjęcia na początku powyższego klipu wideo są zdjęciami satelitarnymi z Wydziału Meteorologii College of DuPage z 2 czerwca 2023 r., Które pokazują, że pożary, które wybuchły w Quebecu w Kanadzie, rozpoczęły się w tym samym czasie. Obejrzyj materiał satelitarny tutaj TUTAJ.

Oprócz pytań o kilka pożarów rozpoczynających się w tym samym czasie, jak mówi Roger Pielke, wydarzenie powinno zaoferować pouczający moment na temat złożoności klimatu i wyzwań związanych z adaptacją do niestabilnego świata. 

Poniżej omawia niektóre aspekty pożarów, których jego zdaniem brakuje w dyskusji publicznej: co naprawdę mówi Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ("IPCC"), dane dotyczące trendów i złożoność adaptacji Przedstawia następujące punkty:

  • IPCC nie wykrył ani nie przypisał występowania pożaru lub spalonego obszaru zmianom klimatu spowodowanym przez człowieka.
  • Emisje z pożarów zmniejszyły się na całym świecie w ostatnich dziesięcioleciach, a także w wielu regionach.
  • Trendy pożarów w Kanadzie nie wykazują wzrostu w ostatnich dziesięcioleciach.
  • Pożary były znacznie bardziej rozległe w minionych stuleciach.
  • Pożary są częścią naturalnego ekosystemu.

O czym media ci nie powiedzą... Pożary

Od Roger Pielke Jr.

Pożary, wspólne dla wielu zdrowych ekosystemów, są szczególnie trudnym problemem dla społeczeństwa ze względu na ich wpływ na mienie i zdrowie. Jest to również trudne, ponieważ ludzie lubią lokalizować się w miejscach podatnych na pożary i robić rzeczy, które rozpalają pożary. Z ciężkiego doświadczenia dowiedzieliśmy się, że całkowite tłumienie pożarów nie jest najlepszą polityką, ponieważ może prowadzić do jeszcze większych i bardziej szkodliwych pożarów. Ta dynamika razem sprawia, że pożary są trudnym problemem dla polityki.

W tym tygodniu dym pożarowy z pożarów w Kanadzie przeniósł się na południe wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, wpływając na Nowy Jork i Waszyngton, odpowiednio przyciągając uwagę mediów. Wydarzenie powinno stanowić pouczający moment na temat złożoności klimatu i wyzwań związanych z adaptacją do niestabilnego świata.

W tym poście omawiam niektóre aspekty pożarów, których moim zdaniem brakuje w dyskusji publicznej. Zacznę od tego, co Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) mówi o pożarach, omawiam łatwo dostępne dane na temat trendów pożarów i kończę na złożoności polityki w obliczu wzajemnie powiązanej dynamiki człowiek-środowisko.

IPCC nie wykrył ani nie przypisał wystąpienia pożaru lub spalonego obszaru zmianom klimatu spowodowanym przez człowieka

IPCC nie jest oczywiście nieomylny, ale jest niezbędny i zawsze jest dobrym pierwszym miejscem, od którego należy zacząć, gdy dyskutuje się o ekstremalnych wydarzeniach i ich skutkach. Wiele osób jest zaskoczonych, gdy dowiadują się, że IPCC nie ocenia trendów ani przyczyn pożarów.

Zamiast tego IPCC koncentruje się na "pogodzie pożarowej", którą definiuje jako (podkreślenie w oryginale):

Warunki pogodowe sprzyjające wywoływaniu i podtrzymywaniu pożarów, zwykle w oparciu o zestaw wskaźników i kombinacji wskaźników, w tym temperaturę, wilgotność gleby, wilgotność i wiatr. Pogoda pożarowa nie obejmuje obecności lub braku ładunku paliwa. Uwaga: różni się od występowania pożarów i obszaru spalonego.

Wystąpienie pożaru wymaga czegoś więcej niż tylko "pogody pożarowej" - wymaga również paliwa i źródła zapłonu. W rzeczywistości, według IPCC, pogoda nie jest najważniejszym czynnikiem w pożarze: "Działalność człowieka stała się dominującym motorem". Rzeczywiście, większość pożarów jest wywoływana przez działalność człowieka.

IPCC wyraża "średnią pewność" (około 50-50), że w niektórych regionach istnieją pozytywne tendencje w warunkach "pogody pożarowej":

Istnieje średnia pewność, że warunki pogodowe, które sprzyjają pożarom (pogoda pożarowa), stały się bardziej prawdopodobne w południowej Europie, północnej Eurazji, USA i Australii w ciągu ostatniego stulecia.

Do 2050 roku IPCC spodziewa się z "dużą pewnością" (około 8/10), że pogoda pożarowa wzrośnie tylko w kilku regionach, jak zauważyłem w czerwonych kółkach na rysunku IPCC, które opisałem poniżej.

IPCC określa również, kiedy spodziewa się, że "pojawienie się" sygnału zmiany klimatu będzie wykrywalne dla różnych "czynników wpływających na klimat". Odtworzyłem tę tabelę poniżej, z "pogodą pożaru" zaznaczoną na niebiesko. Większość ludzi będzie prawdopodobnie zaskoczona liczbą białych krwinek w tabeli - wskazującą na brak pojawienia się sygnału, nawet do 2100 i pod naszym starym przyjacielem RCP8.5. W przypadku "pogody pożarowej" sygnał pojawia się dopiero w 2100 roku.

Bliscy obserwatorzy IPCC i moje teksty na temat jego ostatnich raportów mogą zauważyć, że niektóre wpisy w powyższej tabeli nie wydają się zgadzać z twierdzeniami o wykrywaniu i przypisywaniu w innym miejscu IPCC AR6 – zgadzam się. Ale to jest problem dla IPCC.

Krótko mówiąc, IPCC nie dostarcza podstaw do silnych twierdzeń o wykrywaniu lub przypisywaniu "pogody pożarowej" zmianom klimatu. IPCC milczy na temat tendencji w liczbie pożarów i spalonych obszarach. Wnioski te są sprzeczne z niemal wszystkimi doniesieniami medialnymi.

Przyjrzyjmy się teraz niektórym danym.

Emisje z pożarów zmniejszyły się na całym świecie w ostatnich dziesięcioleciach, a także w wielu regionach

Źródło: Copernicus.eu

Powyższe dane pokazują, że emisje pożarów lasów spadły na całym świecie od 2003 r., na podstawie danych z UE. Nie oznacza to, że pożary zmniejszyły się wszędzie. Na przykład pożary wzrosły w ostatnich dziesięcioleciach w zachodnich Stanach Zjednoczonych, Francji i Rosji. Oznacza to, że twierdzenia, że pożary wzrosły na całym świecie w ostatnich dziesięcioleciach, nie mają empirycznego poparcia, przynajmniej przez ten ważny i powszechnie akceptowany wskaźnik.

Kanada – ognisko intensywnej aktywności pożarowej w tym tygodniu, która zanieczyszcza powietrze we wschodnich Stanach Zjednoczonych i innych miejscach – nie odnotowała wzrostu aktywności pożarowej w ostatnich dziesięcioleciach, jak widać na poniższym wykresie, pokazującym oficjalne dane.

Pożary lasów w Kanadzie. Źródło: NFDP

W szczególności w Quebecu nie ma również oznak długoterminowego wzrostu aktywności pożarowej, jak widać poniżej. W rzeczywistości ostatnie lata były niezwykle spokojne.

Pożary lasów w Quebecu. Źródło: NFDP

Patrząc na dane z NFDP, widzimy, że większość pożarów w Quebecu i obszarze, który płoną w ciągu ostatniej dekady, jest spowodowana przez ludzi, a reszta spowodowana jest przez pioruny, jak pokazano na poniższym rysunku.

W znacznie dłuższej perspektywie, sięgając 1700 r., badania wskazują, że ostatnie "wskaźniki spalania" w Kanadzie w ostatnich dziesięcioleciach były znacznie niższe niż w poprzednich stuleciach, jak widać na poniższym wykresie.

Wiem, że to dużo danych. To, co powinieneś z niego wziąć, jest następujące:

  • Pożary na całym świecie zmniejszyły się w ostatnich dziesięcioleciach;
  • Mimo to w niektórych regionach odnotowano wzrost;
  • Ani Kanada, ani Quebec nie odnotowały wzrostu w tym stuleciu;
  • Częstość występowania pożarów w Kanadzie jest dziś niższa niż w poprzednich stuleciach.

Pożary są naturalną częścią ekosystemów, są związane ze zmianami klimatu i stanowią problem dla społeczeństwa

Powyżej ustalono, że oczekuje się, że zmiany klimatu wpłyną na środowisko, w którym występują pożary, w szczególności poprzez zwiększone warunki "pogody pożarowej" w niektórych lokalizacjach. Podczas gdy IPCC ma obecnie tylko średnie zaufanie i oczekiwanie, że wyraźne pojawienie się sygnału może zająć dziesięciolecia, postulujmy, że zmiana klimatu ma wpływ.

No dobrze, co teraz?

Według jednego z wybitnych klimatologów, istnieje tylko jeden sposób radzenia sobie z pożarami, a jest nim zmiana w globalnej polityce energetycznej:

Jedynym sposobem, aby zapobiec częstszemu i intensywniejszemu rozwojowi tych wydarzeń, jest zapobieganie dalszemu ocieplaniu się planety. A jedynym sposobem, aby to zrobić, jest jak najszybsza dekarbonizacja naszej gospodarki.

To oczywiście błąd. Istnieją bardzo dobre powody, aby zdekarbonizować gospodarkę światową, ale nie należy do nich działania w celu opanowania pożarów lasów i ich skutków.

Na szczęście istnieje wiele rzeczy, które można zrobić, aby zaradzić ryzyku pożarów i związanym z nim skutkom. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju ("OECD") opublikowała doskonałe sprawozdanie, w którym omawia wiele z tych środków zapobiegawczych, które podsumowano na poniższym rysunku.

Biorąc pod uwagę złożoność wzajemnych powiązań człowiek-środowisko związanych z pożarami, proste ramy wykrywania i przypisywania IPCC mogą nie być właściwe lub szczególnie przydatne. Jeśli pożary mają być czymś więcej niż tylko tematem rozmów na rzecz klimatu, musimy poważnie potraktować wiele złożoności w ich lokalnym kontekście.

Na przykład, właśnie dzisiaj tutaj w Kolorado dowiedzieliśmy się, że pożar Marshalla, który strawił ponad 1 domów na obrzeżach Boulder w grudniu 000 roku, został zapalony przez połączenie otwartego płomienia i łukowej linii energetycznej.

Ale katastrofa została spowodowana kombinacją wichury, zarządzanej otwartej przestrzeni z gatunkami inwazyjnymi, deficytu opadów, dziesięcioleci decyzji o użytkowaniu gruntów, które umieściły dzielnice obok terenów palnych, domów zbudowanych z łatwopalnych materiałów i innych. Oczywiście, powiedzmy, że zmiany klimatu odegrały pewną rolę, jeśli to pasuje, ale potem powiedziano, o wiele ważniejsza dyskusja musi się odbyć na temat rozwoju, kodeksów budowlanych. Użytkowanie gruntów i zarządzanie, otwarta przestrzeń, zalecane oparzenia i tak dalej.

Pożary są ważne w wielu częściach świata. Staną się one ważniejsze, gdy ludzie będą nadal rozwijać się w miejscach podatnych na pożary i jeśli warunki "pogody pożarowej" się rozszerzą. Pierwszym krokiem w kierunku lepszego zarządzania regionami podatnymi na pożary jest zrozumienie ich złożoności, a to oznacza nieograniczanie wszystkiego do klimatu, a jedynym rozwiązaniem jest globalna polityka energetyczna.

O autorze

Roger Pielke Jr. jest profesorem w College of Arts and Sciences na University of Colorado. Jego wiedza leży na przecięciu nauki, polityki i polityki w wielu obszarach - klimacie, a także ekstremalnych warunkach pogodowych i ich skutkach, energii, rządowych poradach naukowych, zarządzaniu sportem, naukowcach w odpowiedzi na pandemię i innych.

Więcej o Pielke na DeSmogu przeczytasz TUTAJ, ignorując oczywiście aktywistyczną terminologię "negacjonisty klimatycznego", która jest swobodnie stosowana do każdego, kto nie podąża bezmyślnie za narracją agendy klimatycznej.

Pielke publikuje artykuły na stronie Substack zatytułowanej "The Honest Broker", którą możesz subskrybować i śledzić TUTAJ


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://expose-news.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz