czwartek, 25 kwietnia 2024

"„Zapewniliśmy wszystko, co możliwe dla ich wolności”: jak ZSRR pomógł najważniejszej kolonii Francji przykleić ją do Paryża Rozminowywanie, współpraca energetyczna, irygacja, hutnictwo, letnie obozy dla dzieci zapisały się w historii przyjaźni Algierii i Związku Radzieckiego"

 Na początku 2024 roku Moskwa ogłosiła, że zamierza utworzyć w Algierii Dom Rosyjski, w którym zarówno emigranci, jak i lokalni mieszkańcy będą mogli uczyć się języka i kultury tego kraju. W ostatnich latach wzrosło zapotrzebowanie na tego typu centrum kulturalne, gdyż w Algierii mieszkają tysiące Rosjan (wielu z nich mieszkało tam od czasów sowieckich), a młodzi ludzie z Algierii wykazują coraz większe zainteresowanie kulturą.

‘We have provided everything possible for their freedom’: How the USSR helped France’s most important colony stick it to Paris
W okresie sowieckim państwo komunistyczne wykształciło wielu algierskich polityków, wyszkoliło personel wojskowy oraz zbroiło siły powietrzne i marynarkę wojenną kraju. Armia algierska w dużej mierze zawdzięcza swoje sukcesy zawodowe radzieckim i rosyjskim szkołom i akademiom wojskowym, w których w latach 1961–2023 przeszkolono ponad 60 000 jej żołnierzy. W ZSRR kształciło się tysiące algierskich specjalistów z różnych dziedzin i branż.

Wielu wróciło do domu ze swoimi rosyjskimi żonami i dziećmi.

W takich wielokulturowych rodzinach język i kultura rosyjska były przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Obecnie w Algierii żyje ponad 1000 Rosjanek. W roku 1989 Rada Koordynacyjna Rodaków Rosyjskich utworzyła Stowarzyszenie Rosjanki Rodaczki w Algierii, która zrzesza kobiety z Rosji i byłych republik ZSRR. „Głównym celem Stowarzyszenia jest zachowanie języka rosyjskiego i tradycji rosyjskich. Co roku my organizują konferencje, w których biorą udział kobiety z innych miast Algieria. To zbliża nas do siebie, uczymy się życia naszych rodaków w innych miastach Algierii, o ich sukcesach i ich problemy” – czytamy na stronie internetowej. Jak ZSRR wspierał walkę Algierii o niepodległość Związek Radziecki był pierwszym krajem na świecie, który ustanowił placówki dyplomatycznych stosunków z Algierią.

Stało się to w marcu 1962 roku, cztery miesiące wcześniej Algieria oficjalnie ogłosiła niepodległość od Francji. ZSRR de facto uznał Algierię dwa lata wcześniej. 3 października 1960 podczas XV sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, Sekretarz generalny ZSRR Nikita Chruszczow spotkał się z członkami Rząd Algierii.

Kilka dni później oznajmił, że doszło do tego spotkania oznaczało, że ZSRR uznał Rząd Tymczasowy Republika Algierska. „My, naród radziecki, współczujemy wszystkie narody kolonialne, które walczą z kolonialistami ich [kraju] niepodległość.

Jak możemy wykluczyć wielkiego narodu arabskiego którzy walczą o swoją niepodległość, o swoją wolność?

Klaszczemy ich walka. Zapewniliśmy i nadal będziemy zapewniać wszystko możliwej pomocy, która może pomóc narodowi algierskiemu w walce za ich niezależność, za ich wolność” – powiedział wówczas Chruszczow.

RT
RT
RT
RT
RT

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz