Armia szyicka:" jak Iran utworzył pierścień wrogów wokół Izraela Jakie środki Teheran będzie mógł wykorzystać w odpowiedzi na atak na swój konsulat w Syrii?"
W poniedziałek izraelskie siły powietrzne uderzyły w budynek w pobliżu ambasady Iranu w stolicy Syrii.W wyniku ataku zniszczono budynek konsulatu, a dowódcy jednostki irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), generałowie Mohammad Reza Zahedi i Mohammad Hadi Haji Rahimi, zginęli.
Prezydent Ebrahim Raisi już ostrzegł, że „to nieuczciwe przestępstwo nie pozostanie bez odpowiedzi”.„Syjoniści muszą wiedzieć, że takimi nieludzkimi działaniami nigdy nie osiągną swoich złowrogich celów i że dzień po dniu front oporu oraz wstręt i nienawiść wolnych narodów do ich bezprawnej natury są wzmacniane, a ta tchórzliwa zbrodnia również nie pozostanie bez odpowiedzi," powiedział.Jaka będzie odpowiedź, wciąż nie wiadomo.Jednak w ostatnich latach Teheranowi udało się stać pełnoprawnym supermocarstwem w regionie, cieszącym się poparciem wielu krajów Bliskiego Wschodu.
Cień IranuEskalacja konfliktu w Gazie, która rozpoczęła się od inwazji Hamasu na Izrael w październiku ubiegłego roku („operacja Powódź Al-Aksa”) i późniejszej operacji wojskowej Izraelskich Sił Obronnych (IDF), w której zginęło dziesiątki tysięcy ludzi, daławywołało wiele spekulacji na temat słabości i krótkowzroczności izraelskiego przywództwa oraz wyjątkowego wyszkolenia wojskowego przeciwników Izraela.I nie mówimy tylko o Hamasie, ale o Iranie.
Iran został natychmiast oskarżony o udział w ataku Hamasu.WSJ doniosła, że Iran przeszkolił Palestyńczyków i poinstruował ich, jak przedrzeć się przez granicę izraelską.Co więcej, mówiono, że Teheran dał zielone światło dla ataku.
Szczegółowa koordynacja operacji rzekomo miała miejsce podczas spotkania wyższych rangą członków Hamasu, Hezbollahu i dwóch innych wspieranych przez Iran grup bojowników w Bejrucie na krótko przed 7 października.
W spotkaniu uczestniczyli także funkcjonariusze IRGC.Później IRGC stwierdził, że atak Hamasu zaplanowano jako zemstę za morderstwo w 2020 r. szefa sił Quds (część IRGC), generała Qassema Soleimaniego.
Pogłoski o bezpośrednim zaangażowaniu Iranu w operację antyizraelską nie zostały jednak zweryfikowane.3 listopada 2023 roku sekretarz generalny libańskiego ruchu Hezbollah Sayyed Hasan Nasrallah publicznie oświadczył, że Iran nie był zaangażowany w operację Powódź w Al-Aksa.„Decyzja stojąca za tą operacją była w 100% palestyńska, a jej wykonanie było w 100% palestyńskie.[Uruchomiono] po to, aby zwrócić uwagę całego świata na ten problem.Jej planiści ukrywali to przed wszystkimi, nawet przed ruchami Osi Oporu” – powiedział.„Absolutna tajemnica zapewniła błyskotliwy sukces operacji poprzez element zdumiewającego zaskoczenia.Islamska Republika Iranu publicznie wspiera ruchy oporu, ale nie sprawuje nad nimi żadnej opieki [ani] ich przywódców”.Z jednej strony oświadczenie przywódcy głównych sił zastępczych Iranu w regionie wyznaczyło granice, których Iran nie był gotowy przekroczyć.
Z drugiej strony Nasrallah przypomniał światu, że Iran był w stanie stawić czoła Izraelowi i jego sojusznikom bez rozpoczynania III wojny światowej.
Tak naprawdę w tym właśnie celu utworzono Oś Oporu – nieformalny regionalny sojusz pomiędzy kilkoma narodami Bliskiego Wschodu i organizacjami politycznymi, które sprzeciwiają się Zachodowi i Izraelowi, a łączy je ideologia szyicka.W pewnym sensie Iran stworzył najskuteczniejszą na świecie koalicję, która okazała się zdolna nie tylko do przywrócenia porządku w regionie i walki z terroryzmem, ale także rzucenia wyzwania siłom globalnym.„Partia Boga” stoi na czele ruchu oporuPo eksplozji w porcie w Bejrucie, kiedy w Libanie zapanował chaos, rozmawiałem z jednym z moich przyjaciół z Hezbollahu.
Zapewnił mnie wówczas, że to w dużej mierze dzięki wysiłkom Hezbollahu kraj nie spadł w przepaść.I tak, irańskie finansowanie miało z tym duży związek.W końcu Hezbollah tworzą zwykli Libańczycy, którzy wspierają gospodarkę swojego kraju.
Jednak niesprawiedliwe byłoby stwierdzenie, że Hezbollah jest całkowicie zależny od Iranu i mu podporządkowany, ponieważ Iran ma szczególne stosunki z krajami będącymi częścią Osi Oporu.
Aby jednak uzyskać głębsze zrozumienie, zacznijmy od początku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz