piątek, 10 lutego 2023

"Oto dlaczego geoterroryści Pentagonu właśnie wycelowali swoją najpotężniejszą broń tektoniczną w Turcję."

 Autor: Peter Koenig

Global Research

Fragment pochodzi z trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii: czy to akt terroru?

1. Turcja weszła w sojusz z Rosją – co dla członka NATO jest jak "spanie z wrogiem". (Michel Chossudovsky) Zobacz to i to. Takie partnerstwo z wrogiem NATO jest rzeczywiście absolutnie niemożliwe dla Zachodu. W ramach tego sojuszu Turcja zdecydowała się na zakup

2. Rosyjski system obrony powietrznej S-400, zamiast amerykańskiego systemu Patriot, jak przydałoby się członkowi NATO, zwłaszcza tak ważnemu jak Turcja. Patriot (skrót od Phased Array Tracking Radar for Intercept on Target) to pocisk ziemia-powietrze i system antybalistyczny. Jest to system obrony powietrznej NATO. Zamiast tego decyzja Turcji o bardziej wyrafinowanym, bardziej precyzyjnym i skutecznym rosyjskim S-400 jest silnym kręgosłupem jej sojuszu z Rosją.

3. Prezydent Erdogan wynegocjował w 2017 roku umowę z prezydentem Putinem o wartości 2,5 mld USD na S-400. Pierwsze dostawy baterii rakiet S-400 dotarły w 2019 roku.

4. Mówi się, że system S-400 stanowi zagrożenie dla sojuszu NATO, a także F-35, najdroższej amerykańskiej platformy uzbrojenia. Turcja została wówczas surowo objęta sankcjami przez prezydenta Trumpa, w szczególności przez manipulowaną przez obcą dewaluację tureckiej liry – co miało druzgocący wpływ na gospodarkę Turcji.

To niezwykłe, prawie niespotykane, że Waszyngton "karze" członka NATO za niewłaściwe zachowanie.
[oddzielając tę "karę" od 5, poniżej]

5. Amerykański okręt wojenny USS Nitze otrzymał zakaz wpływania na Morze Czarne przez kontrolowany przez Turcję Bosfor. Według USNI News, amerykański okręt wojenny USS Nitze, amerykański niszczyciel, został zauważony na początku lutego 2023 roku, operując w pobliżu Morza Czarnego. Mówi się, że jest to najbliższy amerykański okręt wojenny, jaki dotarł do Rosji od czasu inwazji Putina na Ukrainę.

6. 3 lutego Nitze był widziany na dolnym brzegu cieśniny Bosfor, w drodze do portu w Turcji. Ostatnim amerykańskim okrętem wojennym, który przeszedł przez cieśninę, był USS Arleigh Burke (DDG-51), który opuścił Morze Czarne 15 grudnia 2021 roku. Zobacz mapę Google poniżej, a następnie wideo na USS Nitze

7. W lutym 2022 r. Turcja zamknęła przejście Bosfor z Morza Śródziemnego do Morza Czarnego dla wszystkich statków, które nie mają portu krajowego na Morzu Czarnym. Oznacza to, że amerykańskie okręty wojenne nie mogą przeprawiać się z Morza Śródziemnego przez Bosfor na Morze Czarne, skąd Rosja może być narażona na pociski manewrujące z amerykańskich niszczycieli, na przykład USS Nitze. W międzyczasie Nitze zaplanował zawinięcie do portu w bazie marynarki wojennej Gölcük na Morzu Marmara (patrz mapa Google powyżej).

8. Turcja, kluczowy kraj NATO, między Wschodem a Zachodem, z kluczowym Bosforem jako linią podziału, zamyka krytyczne przejście strategiczne dla swojego sojusznika NATO – dowódcy NATO – chroniącego Rosję, wroga USA – może nie być postrzegana z radością przez Waszyngton.

9. Zbliżenie turecko-syryjskie z pewnością nie jest tym, czego chce Waszyngton. Jest to najnowszy rozwój w regionalnych niespodziankach, jak donosi Arab Center Washington DC - zobacz to.

10. Zainteresowanie tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana zbliżeniem z prezydentem Syrii Baszarem al-Assadem jest najnowszym rozdziałem w jego delikatnym akcie równowagi wewnętrznej i regionalnej, a jego przyjaciele i wrogowie, zwłaszcza USA, zastanawiają się, jak ten rozwój sytuacji może na nich wpłynąć. Zbliżenie, jeśli się powiedzie, jeszcze bardziej skomplikuje dynamikę wewnętrzną i regionalną w północnej Syrii, nie zapewniając Erdoganowi wyraźnej przewagi poza, być może, nadchodzącymi wyborami w Turcji.

11. Pamiętacie rosyjskie zaangażowanie w Syrii – kiedy USA zostały wypędzone z Syrii? Na prośbę prezydenta Baszara al-Asada – rosyjskie wojsko, głównie ingerencja sił powietrznych od września 2015 r. do końca 2017 r., była w dużej mierze odpowiedzialna za znaczące wycofanie się Waszyngtonu, choć nie całkowite, z Syrii. W 2017 roku, kiedy "misja została zakończona", rosyjskie oddziały bojowe zostały wycofane, ale Rosja utrzymuje nominalną obecność żandarmerii wojskowej w północnej Syrii.

12. Bomba Turcji – kilka dni temu odrzucenie Szwecji jako członka NATO mogło być przysłowiową kroplą, która przelała czarę goryczy. Aby nowy kraj stał się członkiem NATO, WSZYSTKIE państwa NATO muszą zatwierdzić nowego kandydata.

13. Szwecja twierdzi, że nie jest w stanie spełnić niektórych tureckich warunków. Wśród nich są oskarżenia Turcji, że Szwecja wspiera członków kurdyjskiej Grupy Roboczej – PKK, arcywrogów Erdogana.

14. Według tureckiej grupy kryzysowej szacuje się, że od 30 r. w walkach między PKK a rządem tureckim zginęło od 000 40 do 000 1984 osób.

15. Być może w grę wchodziły również jakieś rosyjskie interesy w odrzuceniu przez Turcję Szwecji jako członka NATO. Chociaż pokój panował między Szwecją a Rosją, od 1809 roku oba kraje nigdy nie osiągnęły bliskich stosunków, w przeciwieństwie do sytuacji z innymi sąsiadami. Dotyczy to w szczególności obecnego rządu szwedzkiego.

___
https://www.globalresearch.ca/turkey-syria-earthquake-act-terror/5807763

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:http://stateofthenation.co/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz