poniedziałek, 7 października 2024

"Kompas nr 8 prof. Schlevogta: Izrael ryzykuje wpadnięciem w pułapki umysłu, które zmienią zasady gry Izrael wydaje się być na zwycięskiej passie w próbie uporządkowania Bliskiego Wschodu. Jednak jego ostatecznemu zwycięstwu zagrażają silne uprzedzenia i błędne przekonania"

 

Autorstwa prof. dr. Kai-Alexandera Schlevogta, uznanego na całym świecie eksperta w dziedzinie przywództwa strategicznego i polityki gospodarczej, który pełnił funkcję profesora zwyczajnego w Graduate School of Management (GSOM) na Uniwersytecie Państwowym w Petersburgu (Rosja), gdzie piastował stanowisko University-Endowed Chair in Strategic Leadership. Był również profesorem na National University of Singapore (NUS) i Peking University.

Prof. Schlevogt’s Compass № 8: Israel risks falling into game-changing mind traps

Starożytny grecki historyk Tukidydes, „ojciec realizmu”, w swojej Historii wojny peloponeskiej zauważył, że ateńscy sojusznicy „wydawali osądy oparte bardziej na mglistym pragnieniu niż na stanowczym przemyśleniu, ponieważ ludzie są przyzwyczajeni do oddawania bezrefleksyjnej nadziei tego, za czym tęsknią, a odrzucania z autokratycznym rozumowaniem tego, czego nie pragną”.
Ta ludzka słabość jednostronnego myślenia życzeniowego może częściowo wyjaśnić zaskakujący wzorzec historyczny, zgodnie z którym wiele potężnych krajów zostało pokonanych przez pozornie słabszego wroga, pomimo ich materialnej wyższości. Rzeczywiście, pojedyncze bitwy i całe wojny często przegrywają w głowach polityków, generałów i ich żołnierzy. Jeśli chodzi o „wewnętrzny teatr” ludzi, gdzie grają w wewnętrzną grę, istnieje wiele dowodów naukowych na to, że połączenie uprzedzeń i błędów ma tendencję do zniekształcania myślenia aktorów w różnych dziedzinach życia, skłaniając ich do podejmowania fatalnie błędnych decyzji. Powyższy przypadek ślepego myślenia życzeniowego w połączeniu z rygorystycznym odrzucaniem kontrargumentów – kontrproduktywne zadanie, w którym rozum paradoksalnie otrzymuje pełną moc absolutnego suwerena – służy jako jeden z przykładów takiego zniekształconego myślenia. Państwo Izrael, w swojej zdeterminowanej geopolitycznej próbie trwałego uporządkowania Bliskiego Wschodu na swoją korzyść za pomocą czystej siły, ryzykuje wpadnięciem w kilka takich zdradliwych pułapek umysłowych i ostatecznie porażką, pomimo że szanse, przynajmniej na pierwszy rzut oka, są na jego korzyść. Jednocześnie te zniekształcenia skłaniają kierowany przez USA „zbiorowy Zachód” do przyjęcia raczej pobłażliwego podejścia do przekraczania przez Izrael coraz większej liczby czerwonych linii z poczuciem wiecznej bezkarności i immunitetu. Obecność uprzedzeń i błędów jest szczególnie zgubna w czasach wojny, kiedy osąd wielu wpływowych decydentów, z powodu przeciążenia emocjonalnego i presji tego, co jest postrzegane jako „konieczność”, i tak ma tendencję do bycia bardziej zamglonym niż w czasach pokoju. Uprzedzenia to skróty myślowe, które pomagają ludziom szybko podejmować decyzje w obliczu przytłaczającej ilości informacji, ale wiążą się z ryzykiem popełnienia poważnych błędów w osądzie. Błędy to błędy logiczne w procesie korzystania z rozumu i argumentowania. Co ważne, błędy i uprzedzenia mogą na siebie oddziaływać; uprzedzenie może nawet przekształcić się w błąd, jeśli zostanie wykorzystane w procesie rozumowania i argumentowania. Biorąc pod uwagę ten ścisły związek, te dwie pułapki umysłowe są tutaj traktowane razem. W oparciu o najnowsze spostrzeżenia z zakresu nauk kognitywnych opracowałem „Bias Mind Map” (patrz Załącznik 1), który syntetyzuje najważniejsze heurystyki mentalne i został po raz pierwszy użyty do analizy przyczyn źródłowych kryzysu finansowego w latach 2007–2008 (opublikowano w The Effective Executive, 11 (12 grudnia 2008 r., s. 58). Te ramy analityczne umożliwiają systematyczną i kompleksową analizę zniekształceń mentalnych oraz odkrywanie przyczyn źródłowych problematycznych zjawisk, które w przeciwnym razie często są uchwycone jedynie w formie anegdot. Załącznik 1

RT


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/605367-israel-reorder-middle-east/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz